KANSER ÖNLENEBİLİR, ERKEN TEŞHİS İSE HAYAT KURTARIR
17 Ekim 2018

UNUTMAYALIM!

KANSER ÖNLENEBİLİR, ERKEN TEŞHİS İSE HAYAT KURTARIR.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında Piri Reis Kültür Merkezinde Serviks Kanseri ve Meme Kanseri ile ilgili eğitim verildi.

Sayın valimizin kıymetli eşi ZEHRA MERAL HANIMEFENDİNİN de katılımlarıyla gerçekleşen programda; Kadın Doğum Uzmanı Dr. Şerife Özlem GENÇ Serviks Kanseri ile ilgili sunum yaptı.  Meme Kanseri ile ilgili eğitimi Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. İnanç İkbal ÇOLAKOĞLU tarafından gerçekleştirildi.

Ayrıca Piri Reis Kültür Merkezinde programa katkılarından dolayı muhtarlara ve  Ali ÖNGAY’a teşekkür ederiz.

Bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almakta, öldürücülüğüyle beraber tedavisindeki yüksek maliyet nedeniyle de iş gücü ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir.

Kanser Birimi tarafından, Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri çerçevesinde, Ekinözü ve Salur Köylerinde halk eğitimi ve farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Kanser taramaları hakkında bilgi verilmiş ve kadınlarımız KETEM’e davet edilmiştir.

Sağlık Müdürlüğü olarak, meme sağlığını korumak için farkında olmak yetmez, ertelemeyin, harekete geçin! Her ay düzenli olarak yapacağınız, elle kendi kendine meme muayenesinin yanı sıra, her yıl düzenli olarak sağlık taramalarınızı yaptırarak sağlık risklerine karşı önlem alın, erken teşhis imkânı yakalayın diyoruz.

40-69 yaş arası kadınlarımızı davet ediyoruz.

Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde hizmet veren, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; gelin ve bu hizmetimizden sizde yararlanın. Sağlığınız bizim için değerlidir.

Ketem Adres : Fenari Mah. 303. Sok. 5 Karaman Merkez

Herkese kansersiz; sağlıklı, huzurlu, mutluluk ve sevgi dolu bir hayat diliyoruz.

Sakın Geç Kalma, Erken Gel!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9