ASKERLERE YÖNELİK AİLE PLANLAMASI VE CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR İLE İLGİLİ EĞİTİM VERİLDİ
20 Aralık 2018

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, giderek artan görülme sıklığı, tanı ve tedavilerindeki güçlükler sonucunda tüm dünyada bir toplum sağlığı sorunudur. En sık rastlanan CYBE'ler, gonore, klamidya enfeksiyonları, genital herpes (HSV), genital siğiller (HPV), human immunodeficiency virus (HIV) enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz, trikomoniazis, şankroid'dir.

Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık az sayıda hastalık belirtisine neden olduğundan etkilenmiş kişinin enfeksiyona yakalanmış olması ve başkalarına bilmeden bulaştırması mümkündür. O halde erken tanı ve acil tedaviyi sağlamak için bu enfeksiyonların taranması önemlidir. Cinsel açıdan aktif ergenler ve genç erişkinlerin  cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından taranması ve bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

Tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH'ler) uzun dönemde önemli sorunlara neden olabilmektedir. Hem kadınlar hem de erkeklerde kısırlığa yol açabilmektedir. Kadınlarda bu hastalıklar dış gebelik ile sonuçlanabilmektedir. Özellikle HPV 'nin etken olduğu bir cinsel yolla bulaşan hastalık kadınlarda rahim boynu (serviks) kanseri riskini de artırmaktadır. İlaveten gebe veya gebe kalmayı planlayan kadınlar  tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklarının doğacak çocukları için komplikasyonlara neden olabildiğinin bilincinde olmalıdır.

19.12.2018 tarihinde ilimiz Jandarma Komutanlığındaki askerlere yönelik Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (tanı, tedavi, korunma yolları) hakkında Üreme Sağlığı Eğitimcileri Hemşire Serap  ÇATAL ve Hemşire Hatice EKİNCİ tarafından eğitim verilmiştir.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5