KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR
16 Ocak 2019

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Her geçen gün daha fazla insan, hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme, olumsuz çevre koşulları, alkol ve tütün kullanımı ile kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile kanserlerin 1/3’den fazlası engellenebilir.

Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla, her yıl ocak ayında rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Bu sebeple 10.01.2019 tarihinde Halk Eğitim Merkezi’nde Sayın Valimizin eşi Zehra MERAL Hanımefendinin katılımlarıyla, Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Fatma ERGÜN tarafından, kursiyerlere rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, kanser taramaları nasıl ve nerelerde yapılır konularında eğitim yapılmıştır. Aynı gün öğleden sonra Karaman Devlet Hastanesi’nde sağlık personeline yönelik aynı konular hakkında hizmet içi eğitim yapılmıştır. Ayrıca çalışan personellerimiz kanser taramasından geçirilmiştir.

Desteklerinden dolayı Zehra MERAL Hanımefendiye, katılımları dolayısıyla kursiyerlerimize ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Sağlık Müdürlüğü olarak diyoruz ki; 
Sakın geç kalma, erken gel.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5