Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
14 Şubat 2019

Tüm illerde eşzamanlı olarak yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı ilk toplantısı, Valimiz Sayın Fahri Meral başkanlığında gerçekleştirildi.

13 Şubat 2019 Çarşamba günü Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Valimiz Sayın Fahri Meral’in yanı sıra vali yardımcısı, ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplumda farkındalık oluşturarak bağımlıkla mücadeleye dikkat çekmek amacıyla tüm Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan toplantının başında İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bir önceki toplantıda alınan kararlar ile ilgili yapılan çalışmaların yer aldığı bir sunum gerçekleştirildi.  Bağımlılıkla mücadele kapsamında daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü, Yeşilay Konya Şubesi ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından tütün, alkol, teknoloji ve madde bağımlılığı konusunda yapılan çalışmalar ve alınan tedbirleri içeren sunumlar yapıldı.

İlgili kurumlar tarafından yapılan sunumların ardından Valimiz Sayın Fahri Meral’in yaptığı konuşmada, toplumumuzu ve özellikle genç nüfusumuzu olumsuz etkileyen bağımlılıkla mücadele konusunda ilimizde yürütülen çalışmaların büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, bu amaç doğrultusunda işbirliği ve koordinasyonun artırılmasına yönelik yapılacak çalışmaların bağımlılıkla mücadele sahasında önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Uyuşturucu ile mücadelede koordinasyon kurullarının önemli bir işlevi olduğunu söyleyen Sayın Meral, kurullarda alınan kararların ilgili kurumlar tarafından takibinin yapılmasının büyük önem arz ettiğini belirtti.

Ülkemizin ve dünya ülkelerinin önemli bir sorunu olan uyuşturucunun terörü beslediğini söyleyen Vali Meral, uyuşturucunun bölücü terör örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarından birisi olduğunun altını çizdi.

Sayın Meral, özelikle İçişleri Bakanlığının 2017 - 2018 yıllarında uyuşturucu maddelerinin arzında önemli çalışmalar yaparak büyük operasyonlar gerçekleştirdiğini belirterek, “Aslolan insanlarımızın uyuşturucuya erişimini engellemektir. Uyuşturucu ile mücadele herkesin ve her kesimin üzerinde hassasiyetle durması gereken ülkemiz ve geleceğimiz için önemli bir konu. Uyuşturucu kullananların yüzde seksen sekizi bu işe sigara kullanımı ile başlıyor. Madde bağımlılığının önüne geçebilmemiz için öncelikle sigara ile mücadele etmemiz gerekiyor.” dedi.

Vali Meral, ilimizde insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalar ve enkazların uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımına, sigara kaçakçılığına ve bu maddelerin saklanması ve gizlenmesi gibi amaçlarla kullanılmaması amacıyla belediyemizle ortak yapılan çalışmalar sonucunda büyük bir bölümünün yıkıldığını belirtti.

Vali Meral konuşmasının sonunda, uyuşturucuyla mücadele kapsamında tek tuşla ihbarda bulunmaya imkân tanıyan “UYUMA Projesi” ile sokakta veya herhangi bir mekânda gördüğü uyuşturucu ticaretini ve kullanımını polise bildirmek isteyen vatandaşlarımız, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunabileceğini sözlerine ekledi.


Toplantı, bağımlılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8