İlimiz Yeni Ambulanslara Kavuştu
11 Mayıs 2019Vali Fahri Meral, 112 acil sağlık hizmetleri bünyesine alımı gerçekleştirilen 7 adet ambulansın teslim törenine katıldı.
 
İl Sağlık Müdürlüğümüz Otoparkında gerçekleştirilen teslim töreninde konuşan Vali Fahri Meral, “Sağlık Bakanlığımızca ilimize tahsis edilen 7 adet ambulansın hizmete alınması nedeniyle bir araya gelindi. Karaman’da 16 adet 112 acil yardım istasyonunun bulunduğunu belirten Vali Meral, ilimize gönderilen ambulanslardan 4x4 çeker özelliği olan 4 ambulansımızı Ermenek, Güneyyurt, Kazancı, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerimize tahsis edildiğini, 3’ünün de il merkezindeki istasyonlarda hizmet vereceğini söyledi. 
 
Karaman’da 2002 yılında 2 ambulans ile hizmet verilirken bugün itibariyle 41 ambulansa ulaşıldığını ifade eden Vali Fahri Meral, bugüne kadar ilimize verilen bu hizmetler için Sağlık Bakanlığına, milletvekillerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Özellikle acil vakalarda ulaşım hızının mümkün olduğu kadar düşürülmeye çalışıldığını ifade eden Vali Fahri Meral, şehir içinde acil vakalara ulaşım süresinin 4 buçuk dakikaya indiğini, kırsal alanda ise 16 dakikada acil vakalara müdahale edilir hale gelindiğini belirtti.
 
Vali Fahri Meral, vatandaşlardan 112 Acil Çağrı Merkezine asılsız çağrıda bulunmamaları konusunda yardım beklediklerini söyledi. 2018 yılında Acil Çağrı Merkezine toplamda 296 bin 741 çağrının ulaştığını, bu çağrılardan 179 bin 302’sinin gerçek, 117 bin 439’unun ise asılsız olduğunu söyleyen Vali Meral, bu rakamlar değerlendirildiğinde asılsız çağrıların ilimizde % 39‘a tekabül ettiğini belirterek, yaşam için her saniyenin önemli olduğunu ve vatandaşlarımızdan ambulanslarımıza “yaşama yol ver” anlayışı içerisinde hareket ederek trafikte yol vermelerini istedi.
 
Vali Meral konuşmasını, hizmete sunulan ambulansların ilimize hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.
 
Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser de yaptıkları konuşmalarda ilimize tahsis edilen araçların hayırlı olması dileklerinde bulundular. Konuşmaların ardından hayırlı olması dilekleriyle yedi adet ambulans hizmet vermek üzere il sağlık müdürlüğüne teslim edildi.
 
Araçların teslim programının ardından hizmet araçlarında incelemelerde bulunan Vali Fahri Meral, 4 adedi 4x4, 3 adedi 4x2 özellikleri taşıyan araçlar hakkında yetkililerden bilgiler aldı. 
 
Ambulansların teslim törenine Vali Meral’in yanın sıra Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan, İl Sağlık Müdürü Dr. Musa Şahin, sağlık çalışanları ve basın mensupları katıldı.

  • DSC_0823.JPG
  • DSC_0867.JPG
  • DSC_0856.JPG
  • DSC_0864.JPG
  • DSC_0806.JPG