1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI ETKİNLİĞİ
04 Ekim 2019

Yenidoğan bebekler için optimal beslenmenin, ilk 6 ay sadece anne sütünün verilmesiyle, daha sonra 2 yaş ve sonrasıına kadar yeterli ve uygun tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütüne devam edilmesiyle mümkündür. "Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, özgün ve doğal bir besindir. Anne sütü bileşiminin en önemli özelliği, bebeğin gebelik haftasına, doğum ağırlığına ve ayına uygun değişim göstermektedir.

Türkiye'de 1991'den itibaren, bebek ve çocuk sağlığına yönelik hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programı kapsamında her yıl 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlanmaktadır.

İlimizde emzirme haftası programı kapsamında Karaman Devlet Hastanesinde Başhekim Uzm. Dr. Ahmet YILMAZ, Sağlık Hizmetleri Müdürü Hemşire Fatma KORKMAZ ve Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ebe Refika GÖZEL’in destekleri ile 3 gün süreyle stand kurulmuştur.

Ayrıca ilimiz Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde yer alan ‘’GEBE SINIFI’’nda İl Sağlık Müdürlüğü ÇEKÜS Biriminde görevli Hemşire Serap ÇATAL, Hemşire Hatice EKİNCİ, Hemşire Aygün BAL ve Gebe Sınıfından Hemşire Hacer YANIK tarafından etkinliğe katılan gebelere Anne sütü ve emzirmenin önemi anlatılmış ve program sonrasında çanta, bebek battaniyesi, kalem ve bilgilendirme broşürleri verilmiştir.

  • enzirme (2).jpeg
  • enzirme (4).jpeg
  • enzirme (3).jpeg
  • enzirme (6).jpeg
  • enzirme (1).jpeg
  • enzirme (5).jpeg