3 Aralık Dünya Engelliler Günü
04 Aralık 2019

      Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına katılımlarını üst seviyeye taşımak, onların sorunlarına dikkat çekmek ve bu sorunların ortadan kaldırılması için toplumsal bilinci artırmak hedefi ile 3 Aralık Günü 'Dünya Engelliler Günü' olarak kutlanmaktadır.

      Unutmayalım ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır. Engellilik konusu, yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren önemli bir konudur. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir.  Engelli vatandaşlarımızın normal bir hayat sürmeleri herkesin olduğu gibi onların da öncelikli haklarıdır. Ancak böyle bir durum toplumsal duyarlılık oluşturmakla mümkündür. Bu durumdaki vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, önlerindeki tüm engelleri kaldırmak, onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Karaman İl Sağlık Müdürlüğü olarak engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden hızlı ve etkin bir şekilde faydalanabilmeleri için üzerimize düşen görevi büyük bir titizlikle yapmaya çalışmaktayız.

     Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini diri tutacak en küçük çalışmalar dahi bizim için çok önemli ve değerlidir. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yapılan ve yapacağımız tüm çalışmalarda engelli vatandaşlarımızı da göz önünde bulundurmaktayız.  Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçiren tüm engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü kutluyor, yapılan çalışmalarla her geçen gün daha engelsiz bir yaşam sürdürmelerini temenni ediyor hepimizi hayata bağlayan sevgi ve yaşama sevincinin sonsuza kadar gönüllerimizde bulunmasını diliyorum.

Dr.Adnan KURŞUN

İl Sağlık Müdürü


engel son.jpg