HAP EĞİTİMİ TAMAMLANDI
10 Aralık 2019

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından, . Karaman Devlet Hastanesi ve İl genelinde faaliyet gösteren Kamu ve Özel hastanelerin Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Komisyonlarında görevli ve HAP’nın incelenmesinden sorumlu personeline yönelik, 04-06 Aralık 2019 tarihleri arasında ilgili kurumlardan personelin yoğun katılımıyla birlikte İl Sağlık Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Hastane Afet ve Acil Durum Planları’ nın amacı; ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurt içinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamaktır.

HAP Uygulayıcı Eğitiminde katılımcılara; Afet ve Acil Durum Temel Kavramları, Türkiye Afet Yönetimi ve Sağlık Hizmetleri, Hastane Afet ve Acil Durum Planı İşleyişi, Mevcut Durum Analizi, Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetimi, Hastane Olay Yönetim Araçları, Kitlesel Yaralanmalı Olaylarda Müdahale Aşamaları, Olay Bildirimi ve Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonu, Tıbbi Kapasite ve Lojistik Malzemelerin Yönetimi, Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonunda Bilgi Yönetimi, Güvenlik ve Emniyet, Psikososyal Destek Faaliyetleri vb. konularda bilgi verilerek masa başı tatbikatı uygulaması ile eğitim başarı ile gerçekleştirildi. Eğitim sonunda katılımcılara belgeleri İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri tarafından verildi. 

  • DSC_0773.JPG
  • DSC_0751.JPG
  • DSC_0780.JPG
  • DSC_0752.JPG
  • DSC_0749.JPG
  • DSC_0777.JPG