VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI
06 Ocak 2020

Ülkemizde, verem(tüberküloz) hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 05-11 Ocak 2020 tarihleri arasında ‘73. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ çerçevesinde bütün yurtta konu ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Karaman İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmiştir.

Verem hastalığı halen dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2018 yılında; 10 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmış, 1,5 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir. Dünyada hastalığın en sık görüldüğü ülkeler Hindistan, Çin, Filipinler, Pakistan, Nijerya ve Güney Afrika’dır. Bu ülkelerde her yüz bin nüfusta 200’ün üzerinde verem hastası bulunurken, bu oran 2018 yılında Türkiye’de her yüz bin nüfusta 14,4’dür. Türkiye’de 2018 yılında 11,786 verem hastası tedavi edilmiştir. En fazla hastaya sahip bölge göçler ve sosyoekonomik durum nedeniyle Marmara Bölgesi ve en fazla hastaya sahip il İstanbul’dur. 2018 yılında Karaman her yüz bin nüfusta hasta sayısı 4.8 olarak Türkiye’de en az hastaya sahip illerden biri olmuştur. İlimizde 2018 yılında ise 12 hasta tedavi edilmiştir.

VEREM HASTALIĞI SOLUNUM YOLUYLA BULAŞAN BİR HASTALIKTIR

Verem hastasının öksürmesi sonucu ortama yaydığı mikrobun sağlıklı kişi tarafından solunması ile bulaşan hastalık, ortak eşyalardan geçmez. Tedavisi başlanan hastanın 15 gün sonrabulaşıcılığı biter. Irsi (kalıtsal) bir hastalık değildir. Hastalığın belirtileri; tedavilere yanıt vermeyen uzamış öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybıdır. Hastalığın tanısı balgam incelemesinde mikrobun görülmesi ile konur.

VEREM TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Yeterli ve düzenli tedavi ile günümüzde verem hastalığının tedavisi %95-99 oranında şifa ile sonuçlanmaktadır. Verem hastalığının tedavisi ayaktan Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tedavi 6-9 ay sürer. Hastanın ilaçlarını düzenli gözetim altında her gün alması şarttır. İlaçlar düzenli kullanılmadığında ilaçlara karşı direnç gelişir ve tedavi zorlaşır.

VEREM HASTALIĞININ TEDAVİSİ ÜCRETSİZDİR

Verem hastalığından korunmanın en etkin yolu hastanın erken tespiti ve tedavinin başlanmasıdır. Verem aşısı bebeği ağır seyredebilecek hastalıktan korur.

HEDEFİMİZ VEREMSİZ BİR TÜRKİYE…