1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlu Olsun
02 Aralık 2020

1-7 Aralık tarihleri “Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” yani hayat ile ölüm arasındaki o ince çizgi üzerinde görev yapanların haftası olarak kutlanmaktadır. Acil Sağlık Hizmetleri, yurt genelinde şehir merkezlerinden, en uç noktalardaki köylere kadar uzanan çok büyük bir hizmettir.

Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan herkese, günün 24 saatinde, ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak, hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve ihtiyaç halinde en uygun sağlık merkezine ulaştırmaktır.

Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde, hasta ve yaralılara her türlü coğrafi ve iklim şartlarında en kısa sürede ulaşabilmek amacıyla özel olarak dizayn edilmiş tam donanımlı acil yardım ambulanslarına ek olarak hava ambulansları (uçak ve helikopter), deniz ambulansları, palet takılabilen ambulanslar, 4 yaralı taşıyan ambulanslar, yoğun bakım ve obez ambulansları ile motosiklet ambulansları da hizmet vermektedir. 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin etkin ve en kısa sürede verilebilmesi için vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekmektedir. 

112’yi arayan kişilerin, hasta/yaralının konumuna dair adres bilgilerini doğru vermesi, Trafikteki diğer sürücülerin, ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde, ambulansların geçiş önceliğine riayet ederek ambulansa yol vermesi vakaya ulaşım süresinin kısaltılması açısından hayati derecede önemlidir. Ayrıca 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından gereksiz yere meşgul edilmesi, zaman ve işgücü kaybına yol açmakta, daha da önemlisi gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmayı geciktirmektedir. 112 Acil Çağrı Hattının kullanılması konusunda, 7’den 70’e Acil Kültürü’nün oluşması sistemimizin en temel ihtiyacıdır. Unutmayalım ki, herkes bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyaç duyabilecektir.

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası sebebiyle Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisini ve İlimizdeki 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarını ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, Sağlık Hizmetleri Başkan V. Dr. Musa Şahin, Başkan Yardımcısı Dr. Serkan Koyuncu, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Fatih Rüştü Delen Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli personellerle sohbet ederek sorunları ve verilen hizmetleri yerinde incelediler.

Ziyaret esnasında personele karanfil takdim eden müdür Kurşun;

Bu hafta;
- Yardıma en fazla ihtiyaç duyduğumuz anlarda, hemen yanı başımızda olan, bize sıcak bir tebessüm ile ellerini uzatanların,
- Umutlarımızın tükendiği yerde umut olanların, 
- Kar, kış, yağmur, çamur, gece, gündüz, bayram, tatil nedir bilmeden görev yaparak sevgiyi ve saygıyı fazlası ile hak eden kahramanların haftasıdır.

Can kurtarmak adına cansiperane mücadele veren bütün  Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının 1-7 Aralık  Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutlu olsun. Dedi.

 • ash haftası (12).JPG
 • ash haftası (11).JPG
 • ash haftası (10).JPG
 • ash haftası (7).JPG
 • ash haftası (1).JPG
 • ash haftası (9).JPG
 • ash haftası (2).JPG
 • ash haftası (3).JPG
 • ash haftası (4).JPG
 • ash haftası (5).JPG
 • ash haftası (6).JPG
 • ash haftası (8).JPG