Ermenek Maden Faciasının Yıldönümünde UMKE İl Tatbikatı Gerçekleştirildi
28 Ekim 2021

İlimizde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Tatbikatın da göçük ve patlama senaryosu gereği UMKE ekipleri medikal kurtarma çalışması yaptı.

Gökçe Çamlığı mesire alanında gerçekleşen 2021 UMKE İl tatbikatına, sağlık personelinden oluşan tamamı gönüllü UMKE ekipleri katıldı. 25 UMKE gönüllüsünün katılımı ile göçük ve patlama senaryosunda medikal kurtarma tatbikatı icra edildi.

Tatbikat alanını ziyaret eden Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun Karaman UMKE sorumlusu Yasin Ergen’den yapılan faaliyetler hakkında bilgi alarak tatbikat alanında incelemelerde bulundu.

‘’Her an doğal afet olacakmış gibi teyakkuzda olmalıyız’’

UMKE Tatbikatı hakkında bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun; ‘’İlimizde yedi yıl önce meydana gelen Ermenek Kömür Madeni faciasının yıl dönümünde bir eğitim tatbikat gerçekleştiriyoruz. Maden faciasında kaybettiğimiz vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet dilerim. O gün UMKE ekiplerimizin mücadelesi gözler önündeydi, Ermenek’te nasılsa, Van’da, Elazığ’da, Manavgat’ta da bu mücadele aynıydı. Sadece İlimiz için değil bütün insanlık için her an doğal afet olacakmış gibi teyakkuzda olmalıyız. Bu sebeple farklı senaryolardaki tatbikatları yaparak, amacımız tüm UMKE personelimizi meydana gelebilecek olası bir afet durumuna hazırlamaktır.  Bu Tatbikatlarla UMKE personelimizle birlikte eğitim aşamasında afet anını canlandırmaya çalışıyoruz.  Şuan burada bulunan arkadaşlarımız kendi görevleri dışında gönüllü olarak bu eğitimlere katılmaktadır. Tüm insanlık adına kendi canları pahasına bu işe gönül veren sağlıkçılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.’’ Dedi. 
DSC_0129.JPG
DSC_0100 - Kopya.JPG

UMKE personelinin acil medikal kurtarma çantasını tanıma, hız, çeviklik ve kondisyon eğitimi verildi.


DSC_0173 - Kopya.JPG
DSC_0203 - Kopya.JPG

DSC_0217 - Kopya.JPG
DSC_0259.JPG
DSC_0282 - Kopya.JPG

Afet ve olağandışı durumlarda karanlık ortamda yön bulma, hasta/yaralıya acil müdahale ve uygun taşıma yöntemleri eğitimi verildi.

DSC_0385 - Kopya.JPG
DSC_0416.JPG
DSC_0366 - Kopya.JPG
DSC_0424.JPG

Olay yerindeki vakanın bulunduğu alanda  ilk müdahalesinin etkin şekilde yapılması ve ardından güvenli taşıma pozisyonuna alınması eğitimi.

DSC_0369.JPG
DSC_0442.JPG


Zorlu fiziki koşullarda ekibin uyum içerisinde çalışmasının önemi vurgulanarak  yaralı taşıma kabiliyeti geliştirme eğitimi verildi.

DSC_0456.JPG

DSC_0079 - Kopya.JPG

DSC_0085 - Kopya.JPG

DSC_0484.JPG

UMKE Tatbikatının üçüncü gününde Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Serkan Yurdakul, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Özçelik'in katılımı ile gerçekleşen değerlendirme toplantısının ardından katılım belgeleri takdim edilerek eğitim sona erdi.