Hastane Afet Planı (HAP) Eğitimi Yapıldı
08 Aralık 2021

Hastane Afet Planı (HAP) Eğitimi Yapıldı

 

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından, kamu ve özel hastanelerin Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Komisyonlarında görevli ve HAP’nın incelenmesinden sorumlu Müdürlüğümüz personeline yönelik, 01-03 Aralık 2021 tarihlerinde HAP uygulayıcı eğitimi düzenlendi. Karaman
Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ermenek  Devlet Hastanesi, Sarıveliler Devlet Hastanesi, Kazımkarabekir İlçe Devlet Hastanesi, Ayrancı İlçe Devlet Hastanesi ile Özel Selçuklu Hastanesinde görevli personelin katıldığı eğitim Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonunda yapıldı.

Hastane Afet ve Acil Durum Planları’ nın amacı; ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurtiçinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamaktır.

HAP Uygulayıcı Eğitiminde katılımcılara; Afet ve Acil Durum Temel Kavramları, Türkiye Afet Yönetimi ve Sağlık Hizmetleri, Hastane Afet ve Acil Durum Planı İşleyişi, Mevcut Durum Analizi, Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetimi, Hastane Olay Yönetim Araçları, Kitlesel Yaralanmalı Olaylarda Müdahale Aşamaları, Olay Bildirimi ve Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonu, Tıbbi Kapasite ve Lojistik Malzemelerin Yönetimi, Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonunda Bilgi Yönetimi, Güvenlik ve Emniyet, Psikososyal Destek Faaliyetleri vb. konularda bilgi verilerek masa başı tatbikatı uygulaması ile eğitim gerçekleştirildi. Eğitim sonunda katılımcılara belgeleri verildi. Bu eğitimde emeği geçen başta eğitimciler olmak üzere tüm personelimize teşekkür ederiz.   


  • HAP Eğitimi (42).JPG
  • HAP Eğitimi (3).JPG
  • HAP Eğitimi (14).JPG
  • HAP Eğitimi (48).JPG