İl Müdürü Yurdakul’dan Vali Sarıibrahim’e Teşekkür
29 Mart 2024

Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul, Kolon Kanseri Farkındalık Ayı dolayısı ile konuya ilgi gösteren Sayın Valimiz Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Mehmet Çalışkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sn. Ali Özcan ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Karadeniz’e teşekkür etti.

          İl Müdürü Yurdakul yaptığı teşekkür açıklamasında; “Dünya genelinde Mart ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilmiş ve bu bağlamda, toplumu kolon kanserine karşı bilinçlendirme konularında bir dizi etkinlikler yapılmaktadır. Biz de bu yıl erken teşhisin önemini vurgulamak, sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla toplum sağlığı merkezlerimiz ile Müdürlüğümüz kanser birimi çalışanları tarafından kamu kurumlarımıza ziyaret gerçekleştirdik. Bu etkinliklerde hem kolon kanseri taramasında kullanılan gaitada gizli kan kitlerini tanıttık ve kullanım yöntemlerini aktardık, hem de kanser tarama programının içinde bulunan meme ve rahim ağzı (serviks) kanser taramalarının öneminden bahsederek taramaya uygun vatandaşlarımızı taramaların yapıldığı birinci basamak sağlık kuruluşlarımıza davet ettik. Bu çalışmalarımız esnasında bizlere destek veren başta Karaman Valimiz Sayın Hüseyin Engin Sarıibrahim’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Çalışkan’a, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Ali Özcan’a ve Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Mustafa Karadeniz’e teşekkür ediyorum.’’ dedi.

          Konuşmasının devamında, kolon kanserinin belirtileri, risk faktörleri ve kolon kanserinden korunma yollarını aktaran Yurdakul; 50-70 yaş arasında her 10 yılda bir de kolonoskopi ile tarama önerilmektedir. Kolon kanseri, genellikle kalın bağırsak veya rektumda başlayan bir tür kanserdir. Erken evrelerde teşhis edildiğinde tedavi başarı şansını artırabilir. Ancak maalesef, birçok kişi belirtileri fark etmeden önce bu hastalığı taşır. Bu nedenle, kolon kanseri farkındalık ayı, belirtileri ve risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmamızı teşvik etmektedir. Bununla beraber 30-65 yaş aralığındaki kadınlara HPV-DNA testi ile serviks (rahim ağzı) kanseri, 40-69 yaş arası kadınlara mamografi çekilerek meme kanseri ve 50-70 yaş arası kadın-erkeklere gaitada gizli kan testi bakılarak kolon kanseri için; aile sağlığı merkezlerimiz ve sağlıklı hayat merkezimizde ücretsiz olarak taramalar yapılmaktadır.” dedi.


  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık
  • Kolon Farkındalık