İl Sağlık Müdürü Yurdakul’dan Aşı Haftası Mesajı
25 Nisan 2024

Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul, 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası dolayısıyla “Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı” sloganıyla bir açıklama yaptı.

          İl Müdürü Yurdakul yaptığı açıklamada; ‘’ Aşılama her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en başarılı, etkili ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden birisidir. Aşıların aşı uygulanan bireyleri korumasının yanı sıra, bağışıklanmış kişilerin hastalığın toplumda dolaşımını engellemesi aşı olmamış kişilerin de korunmasını sağlar. Bağışıklama sağlıkla ilgili kazanımların yanı sıra, ekonomik ve sosyal kazanımlar da sağlar. Her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftasının amacı, aşılamanın önemi hakkında toplumsal farkındalığı arttırmak ve daha fazla çocuğun ve yetişkinin aşıyla önlenebilir hastalıklardan korunmasını, bu hastalıklardan kaynaklanan sekellerin ve ölümlerin önlenmesini sağlamaktır’’ dedi.

İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalık günümüzde aşılama sayesinde görülmemektedir. 1977 yılında çiçek hastalığının ortadan kaldırılması bu başarıların en önemlilerinden biridir diyen Yurdakul; ‘’ Dünya, çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasının ardından tarihte ikinci kez, insandaki bir patojeni küresel olarak yok etmenin eşiğinde bulunmaktadır.  Önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yapılan yaygın aşılama çalışmaları sayesinde hastalık yok edilme aşamasına gelmiştir. Ülkemizde son polio vakası 1998 yılında görülmüş, daha sonraki yıllarda poliomiyelit vakası tespit edilmemiştir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de ‘Poliodan Arındırılmış Bölge’ Sertifikası almıştır’’ dedi.

Yurdakul, açıklamasının devamında ise ülkemizde başarıya ulaşmış olan eliminasyon programlarının sonucuna değinerek; ‘’Çiçek ve polio aşılamalarında ki başarıların yanı sıra Nisan 2009’dan bu yana Türkiye yenidoğan tetanozunu elimine etmiş ülkeler arasına girmiştir. Ülkemizde son difteri vakasının görüldüğü 2011 yılından bu yana ise difteri vakası görülmemiştir. Ayrıca,  2002 yılından bu yana yürütülmekte olan kızamık eliminasyon programı kapsamında gerçekleştirilen yoğun aşılama çalışmaları ile kızamık vaka sayılarında önemli bir azalma kaydedilmiştir. Ancak, halen dünyada kızamık virüsü dolaşımı devam etmektedir. Bu nedenle, virüs dolaşımının devamlılığında rol oynayabilecek olan aşısız veya eksik aşılı tüm çocukların kızamık içeren aşı ile aşılanmaları son derece önemlidir. Unutmamamız gerekir ki bu başarıların devam ettirilebilmesi aşılama yüzdelerinin yüksek düzeyde sürdürülmesi ile mümkündür.’’ diyerek sözlerine son verdi.

Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı yaşama hakkı vardır. Çocuklarını aşılatmak ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir. Sorumluluklarımızı unutmayalım! “Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı”
Aşı Haftası