KARAMAN İL VEREM KONTROL KURULU TOPLANTISI YAPILDI
26 Aralık 2017

Karaman İl Verem Kurulu İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan başkanlığında toplandı. İlimizde verem hastalığının durumunun değerlendirildiği toplantıda hastalığın kontrolü için dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler konusunda kararlar alındı.
Toplantıya Sağlık Müdürlüğü çalışanları yanı sıra ilimizdeki Hastanelerden, Eczacılar Odasından, Kent Konseyinden, Huzurevinden temsilciler katıldı.

Tüberküloz İl Koordinatörü Uzm. Dr. Nesrin Bilgiçli tarafından yapılan sunumda şunlara yer verildi: “2016 yılında dünyada 10. 4 milyon insanda verem hastalığı saptanmış, maalesef tanı konulamaması ve tedavi yetersizliği nedeniyle 1. 7 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de 2016 yılında dispanserlere kaydedilen yeni verem hastası sayısı 11.442’dir. Bölgeler arasında İç Anadolu Bölgesi en az verem hastası olan bölge, Karaman da en az hastaya sahip illerden biri olup, 2016’da ilimizde 11 hasta tedavi almıştır. Verem hastalığı, günümüzde tedavi ile %99 iyileşen bir hastalıktır. Önemli olan ilaçların düzenli ve eksiksiz olarak kullanılmasıdır.”

Kurulda hastalıkla ilgili okul, sağlık personeli, halk eğitimlerinin devam ettirilmesi, eczanelerin verem ilaçlarını vermeyip dispansere yönlendirmesi, sosyal yardımlar konusunda kurumlar arası işbirliğinin devam ettirilmesi ve belediyelerin, verem eğitim afişlerinin halkın göreceği yerlere asılması konusunda destek vermeleri kararları alınmıştır.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5