22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü
23 Mart 2018

Hastaya, sağlık merkezine ulaşana kadar yapılacak ilk yardım çoğu zaman, hastanın hayatını kurtaracak boyutlara ulaşır. Bu yüzden ilk yardımın en kısa sürede ve en etkin şekilde yapılması, kurtarılacak hayat sayısını da arttırır.

Hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlayan, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eden ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakil edilinceye kadar büyük bir fedakârlıkla çalışan Acil Sağlık Hizmetleri ekibimiz, hastanın sorununu tanıma, durumunu değerlendirme ve gerek duyduğunda acil bakımı verme gibi hayati işlemleri gerçekleştirmektedirler.

Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tüm bu hizmetleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 çağrı merkezine yapılan gereksiz çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve bundan dolayı hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, gibi nedenler, maalesef ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan ARSLAN, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü nedeni ile yaptığı açıklama şu şekildedir : "Acil tıp teknisyenleri de diğer sağlık çalışanları gibi özverili, mesleğine değer veren çalışanlar olarak hizmet kalitesi ve güvenliği yükseltilmiş bir sistemde çalışmayı hak etmektedir. Toplumdaki birey ya da bireylerin, bedenen veya ruhen, kazaya uğraması veya hastalanması halinde, tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle ilk yardım ve acil bakım hizmetlerini uygulayan, hasta, yaralı ya da kazazedenin sağlık merkezlerine ulaştırılmasını sağlayan acil tıp teknisyenliği mesleği, acil sağlık hizmetlerinin sunulmasında önemli bir yere ve konuma sahiptir.İnsan hayatını koruma adına çoğu zaman kendi hayatlarını tehlikeye atarak görevlerini icra eden değerli Acil Tıp Teknisyenlerimizin 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Gününü kutluyorum" dedi.

Acil sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan acil tıp teknisyen ve teknikerleri en çok şiddete uğrayan meslek grupları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde acil sağlık hizmetlerinin daha başarılı bir şekilde sürdürülmesi için halkımızın duyarlı ve bilinçli olması da oldukça önemlidir.