KARAMAN‘DA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI PROFİLİ ARAŞTIRMASI (TADSAP) UYGULAMASI START VERDİ
23 Mart 2018

Sağlık Bakanlığımızca Ağız ve Diş Sağlığının iyileştirilmesi için oluşturulan politikalara yön vermek amacı ile 73 ilde gerçekleştireceği Türkiye Ağız Diş Sağlığı Profili Araştırması (TADSAP) programı kapsamında KARAMAN ilimizde çalışmalar başlamıştır.

Program kapsamında dişhekimlerimizce yaş gruplarına göre (5, 12, 15,35-44,65-74) kişiler evlerinde ziyaret edilerek ağız ve diş sağlığı taraması ve anket yapılacaktır. Ağız ve Diş Sağlığının önemi hakkında bilgi verilerek, verilen diş fırçası ve diş macunu ile uygulamalı olarak doğru diş fırçalama teknikleri gösterilecek olup,sağlıklı beslenme ve akılcı ilaç kullanımları ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan ARSLAN yaptığı açıklama da : “Ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı hizmetlerini gelişmiş ülkelerin düzeyine yükseltmek, ağız ve diş sağlığı hastalıklarına ait riskleri ve bu risk faktörlerine ilişkin verileri analiz etmek,bölgesel ve ulusal programların yapılmasında gereken veri tabanını oluşturmak amacıyla Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek olan “Türkiye Ağız Diş Sağlığı Profili Araştırması (TADSAP)” ile ilgili çalışmalarda bilimsel ve teknik destek sağlamak amacıyla üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz. Ekibimiz vatandaşlarımıza iletişime geçerek evlerinde ziyaret edecek. Amacımız halkımızın ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmelerini sağlayarak, koruyucu ve tedavi edici hizmetlerde hastalarımızı yönlendirerek sağlık hizmeti sunmaktır, bu konuda bize kolaylık sağlayan ve evlerine misafir eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz , dedi.


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5