24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ
23 Mart 2018

                           

Tüberküloz (Verem) hastalığı halen dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2016 yılında; 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmış, 1,7 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de 2016 yılında 12,417 verem hastası tedavi edilmiştir. En fazla hastaya sahip bölge; göçler nedeniyle Marmara Bölgesi ve en fazla hastaya sahip il İstanbul’dur. Karaman’da 2017 yılında 14 hasta tedavi edilmiştir.

VEREM HASTALIĞI SOLUNUM YOLUYLA BULAŞAN BİR HASTALIKTIR

Verem hastasının öksürmesi sonucu ortama yaydığı mikrobun sağlıklı kişi tarafından solunması ile bulaşan hastalık, ortak eşyalardan geçmez. Tedavisi başlanan hastanın 15 gün sonra bulaşıcılığı biter. Irsi (kalıtsal) bir hastalık değildir. Hastalığın belirtileri; tedavilere yanıt vermeyen uzamış öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybıdır. Hastalığın tanısı balgam incelemesinde mikrobun görülmesi ile konur.

VEREM TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Yeterli ve düzenli tedavi ile günümüzde verem hastalığının tedavisi %95-99 oranında şifa ile sonuçlanmaktadır. Verem hastalığının tedavisi ayaktan Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tedavi 6-9 ay sürer. Hastanın ilaçlarını düzenli gözetim altında her gün alması şarttır. İlaçlar düzenli kullanılmadığında ilaçlara karşı direnç gelişir ve tedavi zorlaşır.

VEREM HASTALIĞININ TEDAVİSİ ÜCRETSİZDİR

Verem hastalığından korunmanın en etkin yolu hastanın erken tespiti ve tedavinin başlanmasıdır. Verem aşısı bebeği ağır seyredebilecek hastalıktan korur.