Bayramlaşma Töreni Yapıldı
18 Haziran 2018

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ve personeli, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir araya gelerek bayramlaştı.

Müdürlük çalışanlarımızla tek tek tokalaşarak bayramlarını kutlayan Sağlık Müdürümüz Dr. Hasan ARSLAN;

“Bayramlar insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının arttığı, güzel duyguların içtenlikle paylaşıldığı ve insanların birbirlerine daha çok özen gösterdiği özel günlerdir. Bu özel günlerde milletçe birlik ve beraberlik içinde, huzur dolu daha nice bayramlar diliyorum” diye konuştu.

Ayrıca Ramazan Bayramında gerçekleşen ölümlü trafik kazalarına da değinen ve emniyet kemerinin önemini vurgulayan  Dr. Arslan şunları söyledi;
Ramazan Bayramımızın 3. ve son günü akşam saatlerinde meydana gelen 2 ölümlü kaza bizleri üzmüştür. Bir kazamız Başyayla ilçemizde gerçekleşmiş ve 3 yaşlarında bir çocuğumuz vefat etmiş, aynı araç içerisindeki 6 kişi yaralamış ve yapılan müdahaleler sonrası taburcu olmuşlardır. 2. Trafik kazamız da Karaman – Mut yolunda Sertavul geçidi yakınlarında meydana gelen otobüs kazasıdır. Kaza sonrası Karaman Sağlık Müdürlüğüne bağlı 10 ambulans ve Mersin Sağlık Müdürlüğüne bağlı 2 ambulans olmak üzere 12 ambulans ve ekibi ile olay yerinde acil müdahale yapılarak 39 hasta Karaman Devlet Hastanesinde, 3 hasta Mut Devlet Hastanesinde olmak üzere toplam 46 yaralıya tıbbi müdahale uygulanmış, sadece 1 hasta ileri tetkik ve tedavi amacıyla 3. Basamak sağlık tesisi olan Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmiştir. İlk müdahaleler sonrası 30 hastamız taburca edilmiş olup 16 hastanın tedavisi devam etmektedir. Hem 112 birimi çalışanlarımız hem de hastanelerdeki sağlık çalışanlarımız çok iyi koordine ve organize olmuş, evlerinden gelen takviye ekiplerimizle birlikte özverili çalışarak gerekli müdahaleleri gerçekleştirmişlerdir. Bütün ekibimi kutluyorum.

Bayramlar toplumumuz, birlikteliğimiz, manevi değerlerimiz için önemli günler ve fırsatlardır. Bu nedenle şehirler arası gerçekleşen toplumsal hareketler sırasında yapılan hatalar trafikte ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Çok şükür ki duble yollar yapıldıktan, araç kaliteleri arttıktan sonra bayram tatilleri sırasındaki trafik kazalarından yaralanma ve ölümler en az 5-6 kat olmak üzere epeyce miktar azalmıştır ancak hala önlenebilir durumlar tarafımızca gözlenmektedir. Bahis konusu iki kazada da yaralanma ve ölümler emniyet kemeri takılmadığı için gerçekleşmiştir. Şöyle ki; 1. Kazada 3 yaşlarındaki evladımızın aracın devrilmesi esnasında araç dışına fırlaması sonucu olay yerinde vefat etmiştir. Eğer evladımız emniyet kemeri ile çocuk koltuğunda bağlı olsaydı araç dışına fırlamayacaktı. 2. Kazada otobüsün kabininde ciddi bir ezilme ya da koltuklarında kopma, ayrılma olmadığı halde devrilme sırasında yolcularımızın kontrolsüz şekilde araç dışına fırlaması ve birbirleri üzerine düşerek ya da araç içerisinde savrularak aldığı darbeler sonucu yaralanma ve maalesef ölümler gerçekleşmiştir. Eğer emniyet kemerleri takılı olsaydı ne araçtan dışarı fırlama ne de araç içi travma yaşanacaktı. Araçlarımızda hem ön hem arka koltuklarda, otobüs ve minibüslerde dahi emniyet kemerlerini takmamızın can kayıplarını en aza indireceği bu iki elim kazada da görüldüğü gibi aşikardır” dedi.

Lütfen emniyet kemerimizi takalım, takmayanları uyaralım.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6