KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN
18 Ağustos 2018

 

Yardımlaşma ve dayanışma ruhunun en güzel örneklerinin sergilendiği, milli ve dini ortak değerlerimizin canlandığı bir Kurban Bayramı’na daha milletçe ulaşmanın mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz.

Üzerinde yaşadığımız bu güzel memleketin en büyük sinerji kaynağı şüphesiz kültürel zenginliğimiz ve manevi değerlerimizin kazandırdığı dayanışma ruhudur. Bu sebeple, her bayramda olduğu gibi bu bayramda da kurban etlerimizi ihtiyaç sahipleri ile buluşturmak yoksul, yetim, yaşlı ve kimsesiz vatandaşlarımızın hatırlanması ve desteklenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bayramı bayram tadında geçirmek ve herhangi bir yaralanmaya neden olmamak için, kişilerin kurbanlık hayvanlarının kesimini kendi alanında profesyonel ve deneyimli insanlara yaptırması gerekiyor.

Ciltte meydana gelen ufak kesiler ile sıyrıklar fazla kanamaya sebep olmamaktadır. Ancak bu tür kesiler zamanında tedavi edilmeği takdirde o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. Yaralanma olduğu zaman ilk olarak yara üzerine temiz bir gazlı bez ile kompresyon yapılmalı, antiseptik solüsyon ile temizlenmeli daha sonra ise yara bandı, sargı bezi vb. pansuman malzemesi ile bölge kapatılmalıdır. Kesim alanında antiseptik solüsyon ve gazlı bez olmadığı takdirde ise yara sabunlu su ile yıkanarak temizlendikten sonra temiz bir bez parçası ile kapatılabilir. Meydana gelen derin kesilerde kanı durdurmak için yaranın üzerine kesinlikle tütün, kül ve şeker gibi maddelerin sürülmemesi gerekir.

Bu tür müdahaleler yaranın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Derin kesilerde de basit kesiler de yapılan işlemler yapılarak dikiş atılması için en yakın hastaneye başvurulması gerekir. Kişi hastaneye getirilene kadar kesinin olduğu yer kalp hizasından yukarıda tutularak kan kaybının önlenmesi gerekir. Kesi yaralanmalarına maruz kalan kişiler 48 saat içinde mutlaka tetanos aşısı yapılmalıdır(yakın zamanda tetanos aşısı yapılmamışsa).

Bu duygu ve düşüncelerle Mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor, bayramın Karaman halkına, ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Dr. Hasan ARSLAN
Karaman İl Sağlık Müdürü

25632,kurban-yaralanma-afispdf-1.jpg