İnme Tedavisinde Ezberleri Bozuyoruz!!!!
20 Eylül 2018


Karaman Devlet Hastanesi Acil Servisine aylık ortalama 260 Akut İskemik Beyin Damar Hastalığı ön tanısıyla hasta başvurmaktadır. Hastanemizde Nöroloji uzmanlarımızca bahsi geçen hastalarımıza Akut İskemik Beyin Damar Hastalığı IV Trombolitik tedavisi uygulanmaktadır. Bilindiği üzere bu hastalarda sekel kalmaması ve etkin bir tedavi uygulanabilmesi için ilk bir saat son derece önemlidir. Bu hususta hastanemiz Nöroloji Uzmanı Uzm.Dr.Baki DOĞAN “Sağlığın Ulaştırılmasının Bir Ekip İşi” olduğuna değinerek “Acil Serviste Stroke Hastasına Yaklaşım ve Trombolitik Tedavi Prensipleri” konulu eğitimi, İlimizde Acil Serviste görev yapan hekimlere,hastanemiz acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarımıza ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarına vermiştir.

Eğitimler sonrası Uzm.Dr. Baki DOĞAN;
“Felç, beyindeki belli bir bölgeyi besleyen bir damarın kan pıhtısı ile tıkanması sonucu hücrelerin ölmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Seçilmiş hastalarda ilk 4,5-6 saat içinde uygulanabilecek iki tedavi mevcuttur. Birisi pıhtı eritici bir serum, trombolitik tedavidir. Bu tedaviyi ilk 4,5 saatte uygulayabiliyoruz. Diğeri ise anjiyo yaparak pıhtı olan damara ulaşıp o pıhtıyı çıkarmak, bu tedavinin adı ise mekanik trombektomidir. Trombektomi özellikle ilk 6 saatte, bazı seçilmiş vakalarda 24 saate kadar uygulanabilmektedir. Hastanemizde trombolitik tedavi yapılmakta olup, uygun hastaların da mekanik trombektomi yapılmak üzere ileri merkezlere sevki yapılmaktadır. Bu tedaviler sonucunda pıhtı ortadan kaldırılarak tıkalı damarın açılması ve kan gitmeyen hücrelerin tekrar kanlanarak canlılığını koruması amaçlanmaktadır. Bu tedaviler hastaların felç durumunu tamamen düzeltebildiği gibi işlerin kötü gitmesi durumunda beyin kanamasına yol açma ve durumu daha kötüye götürme riski de bulunmaktadır. Buna rağmen artık etkililiği ve güvenilirliği birçok çalışmayla kanıtlanmış ve oldukça başarılı tedavilerdir.
Çevrenizde veya akrabalarınızda felce dair bir bulguyla karşılaştığınızda, tek yapmanız gereken sağlık ekiplerine haber vermek veya acil servise ivedi bir şekilde başvurmaktır. Tedavinin başarısında en önemli faktör, şikayetler başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamaktır. Unutulmaması gereken en önemli konu, felç günümüzde tedavi edilebilir hastalıklardan biridir” açıklamalarında bulundu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7